Co to jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?

12.06.2015
Flow Management spółka z o.o.

1. Co to jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?


Pewnie większość z nas zastanawiała się na jakiej podstawie przyznawane są wnioskowane finansowania? Co sprawdzają analitycy i na jakiej podstawie podejmują decyzj? Procedura udzielenia kredytytu to system naczyń połączonych i pogłębiona analiza różnorodnych informacji na nasz temat.

Jedną z najbardziej wiarygodnych instytucji, której dane pomagają w wydaniu decyzji przez bank jest Biuro Informacji Kredytowej. BIK to instytucja powołana w 1997 roku przez Związek Banków Polskich. Dysponuje danymi konsumenckimi, ale także Firmowymi uzupełnianymi przez BIK InfoMonitor. Zadaniem statusowym i celem działania BIK jest gromadzenie, administrowanie i udostępnianie bankom oraz SKOK-om danych i informacji na temat rzetelności kredytowej kredytobiorców. BIK udziela także informacji instytucjom na temat podmiotów gospodarczych w ramach wymiany informacji.

Biuro współpracuje aktualnie z 660 intytucjami finansowymi, dzięki czemu ma informacje o 130 mln rachunkach 23 mln Polaków. Co najciekawsze, ponad 90% informacji o rachunkach jest pozytywna, co potwierdza, że Polacy generalnie dobrze radzą sobie ze zobowiązaniami finansowymi. W 2013 roku BIK uruchomił portal internetowy, dzięki któremu każdy konsument ma wgląd do informacji kredytowej na swój temat.

Skąd BIK pozyskuje dane? Baza BIK jest współtworzona przez same banki, które, w wyniku regulacji prawnych, są zobowiązane do comiesięcznego raportowania do Biura o poczynaniach swoich Klientów. Zatem bezpośrednio od samych banków zależy rzetelność i wiarygodność informacji publikowanych w BIK. Jeśli zaistnieje sytuacja, w której stwierdzamy, że dane w BIK nie są prawdziwe, powiniśmy taką informację zgłosić do instytucji finansowej, w której posiadamy zobowiązania. To ona kieruje do Biura wszelkie informacje na nasz temat.

Do Biura Informacji Kredytowej kierowane są dane na przykład na temat zobowiązań w trakcie realizacji, czy tych, w których nie jesteśmy już stroną umowy albo ilości zapytań o naszą sytuację. Wszystkie te elementy składają się na tzw. scoring, czyli punktową ocenę ryzyka kredytowego. Służy ona bankom w podjęciu decyzji kredytowej, ale jest też wskazówką dla nas co możemy porawić i w jaki sposób uwiarygodnić się wobec banków.

Sens funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej potwierdza jedną ważną informację. Przyznanie kredytu jest w dużym stopniu zależne od nas samych. Proces zatacza koło - nasze zobowiązania, informacje w banku przekazywane do BiK są efektem naszej postawy.


Artykuł przygotowany przez Flow Management spółka z o.o.

Skontaktuj się z Flow Management i przeanalizuj swoją historię kredytową poza BIK.

Zadźwoń albo wyślij sms ze swoim numerem telefonu na numer 795 558 615 lub wyślij e-mail: kontakt@flowm.pl

Zobacz także
  • Jak bank wylicza zdolność kredytową?
  • Składniki analizy kredytowej
  • Z jakich baz danych, oprócz Biura Informacji Kredytowej, korzystają banki?
  • Jakie informacje z BIK wpływają na decyzję kredytową?