Aktualności

  • Nowelizacja OWU - wniosek NRL o interpretację

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej skierował do Ministra Zdrowia pismo z wnioskiem o interpretację znowelizowanego rozporządzeniem z 15 kwietnia przepisu §2 rozporządzenia z 14 marca 2020 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.2020.437).

  • PNRL: nie należy dążyć do przedłużania stażu podyplomowego

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że projektowane rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty nie rozwiązuje wszystkich problemów, z którymi borykają się obecnie osoby odbywające staż.

  • Darowizny medyczne m.in. dla DPS z 0% VAT

    Do listy podmiotów, na rzecz których można przekazywać z 0 proc. VAT-em darowizny towarów związanych z ochroną zdrowia dołączą m.in. domy opieki społecznej, domy dla matek z dziećmi, czy noclegownie - przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

  • OZZL: sprzeciw budzi realizacja przepisów przez niektórych wojewodów

    OZZL oświadczył, że lekarze nigdy nie sprzeciwiali się obowiązkowi pracy w miejscach, do których zostali skierowani na podstawie przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sprzeciw budzi jedynie faktyczna realizacja tych przepisów przez niektórych wojewodów.

  • Wyjaśnienia MZ ws. skierowań do pracy przy zwalczaniu epidemii

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyjaśnienia zasad dotyczących skierowań do pracy przy zwalczaniu epidemii.

  • OZZPiP protestuje przeciw zapisom ustawy o COVID-19

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestuje pod hasłem "z niewolnika nie ma pracownika" przeciwko nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 z dnia 18 kwietnia 2020 r. określając przepisy jako skandaliczne – wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie związku.

  • Teleordynacja ze znakiem zapytania?

    W sytuacji, kiedy większość poradni POZ wdrożyło rozwiązania telemedyczne i pracuje w trybie zdalnym, pojawiły się wątpliwości dotyczące wystawionych w ten sposób recept: czy po wygaszeniu epidemii lekarze nie będą karani za ordynację leków refundowanych wypisywanych pacjentowi po raz pierwszy i w oparciu o telediagnozę?

  • Tylko w jednym miejscu

    Pracownicy medyczni, którzy mają kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, będą mogli pracować tylko w jednym miejscu. Za to ograniczenie otrzymają dodatkowe świadczenie – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia przekazanego do konsultacji publicznych.

  • UODO bada sprawę wycieku danych osób na kwarantannie

    Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych otrzymał od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie (PPIS) pismo wyjaśniające dotyczące opublikowania danych osobowych osób przebywających na kwarantannie.

  • Koronawirus wymusił koronerów

    Powołanie przez wojewodów lekarzy do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem przewiduje projekt jednej z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej. Sejm uchwalił ustawę 9 kwietnia, a 16 kwietnia przyjął część poprawek senatu. Ustawa właśnie została podpisana przez prezydenta.

9077 artykułów - strona 332 z 908
Konferencje MP
  • Interna 2026
    Obejrzyj wykłady
    • zapalenie mięśnia sercowego – aktualne wytyczne ESC
    • zapalenie błony śluzowej żołądka
    • przewlekła choroba nerek – osiąganie remisji
    • Treat-to-target (T2T) w chorobach reumatycznych
    • hiperaldosteronizm pierwotny

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.