Aktualności

  • Pacjenci bez lekarzy, a lekarze – bez dochodów

    Medycy zajmujący się zakażonymi COVID-19 mają zakaz pomagania innym chorym. To dramatycznie ogranicza możliwość uzyskania pomocy lekarskiej przez chorych, których problemem nie jest akurat koronawirus.

  • "Jawna dyskryminacja osób wykonujących zawody medyczne"

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło "zdecydowany sprzeciw" wobec rozwiązań przyjętych w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

  • Prezes NRL: nowe rozporządzenie ogranicza dostęp do lekarzy

    Prezes samorządu lekarskiego stanowczo sprzeciwia się sposobowi „traktowania lekarzy walczących z epidemią, jak i całego środowiska medycznego”.

  • Zawiadomienie do RPO ws. nowego rozporządzenia MZ

    30 kwietnia Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara zwrócił się z zawiadomieniem wskazującym na możliwość naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela przez wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.

  • Po majówce powrót usług rehabilitacyjnych

    Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla seniorów i możliwość korzystania z rowerów miejskich - m.in. takie zapisy znalazły się w projekcie łagodzenia obostrzeń.

  • 1 lekarz – 1 etat

    Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie ograniczenia pracy do jednego podmiotu przez osoby pracujące z pacjentami z COVID-19.

  • Opublikowano rozporządzenie ws. pracy części medyków w jednym miejscu

    Pracownicy medyczni, którzy mają kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, będą mogli pracować tylko w jednym miejscu. W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę rozporządzenie w tej sprawie.

  • Nowe zasady organizacji izolatoriów

    Osoby zakażone SARS-CoV-2 przebywające w izolatorium będą mogły być ulokowane w dwóch pokojach ze wspólnym węzłem sanitarnym po to, by móc wykorzystać na ten cel większą liczbę obiektów – to jedna ze zmian uwzględnionych w nowelizacji rozporządzenia resortu zdrowia ws. standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

  • RPO: bliscy zmarłego na COVID-19 powinni otrzymać choć namiastkę ostatniego pożegnania

    Ciała zmarłych na COVID-19 oddawane są rodzinom w zamkniętych, odkażonych trumnach. Rodziny nie mają żadnej szansy na ostatnie pożegnanie. Rzecznik Praw Obywatelskich, idąc za głosem bliskich w żałobie, prosi Ministra Zdrowia, by zapewnić im choć zdjęcie zmarłego w trumnie. Trzeba do tego zmienić prawo.

  • MZ: możliwa kontrola zdalna medycyny transplantacyjnej

    Kontrola podmiotów z obszaru medycyny transplantacyjnej, w tym ośrodków pobierających i przeszczepiających, ośrodków dawców szpiku, banków tkanek i komórek czy medycznych laboratoriów diagnostycznych możliwa będzie w formie zdalnej – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

9077 artykułów - strona 331 z 908
Konferencje MP
  • Interna 2026
    Obejrzyj wykłady
    • zapalenie mięśnia sercowego – aktualne wytyczne ESC
    • zapalenie błony śluzowej żołądka
    • przewlekła choroba nerek – osiąganie remisji
    • Treat-to-target (T2T) w chorobach reumatycznych
    • hiperaldosteronizm pierwotny

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.