Prawo medyczne

  • Konieczność uzyskania zgody

    42-letni żonaty mężczyzna, ojciec dwójki dzieci (12 i 7 lat), po przebyciu infekcji wirusowej cierpi na końcową niewydolność sercowo-oddechową. Za swoją zgodą został umieszczony na liście osób oczekujących na przeszczep płuca i serca jako przypadek nagły.

  • Kastracja przebywającego w więzieniu mężczyzny skazanego za przestępstwo na tle seksualnym

    W przypadku osoby skazanej za wiele wykroczeń na tle seksualnym proponuje się kastrację w zamian za skrócenie wyroku.

  • Dobrowolna sterylizacja u mężczyzny

    Nieżonaty mężczyzna chce się poddać zabiegowi podwiązania nasieniowodu, co ma mu umożliwić prowadzenie bardziej swobodnego życia seksualnego.
    Często ma stosunki seksualne z przypadkowymi partnerkami.

  • Dobrowolna sterylizacja u kobiety

    Zamężna kobieta posiadająca dzieci prosi o podwiązanie jajowodów.

  • Prowadzenie doświadczeń na ludziach III

    25-letnia kobieta przebywa w szpitalu, gdzie chce dobrowolnie poddać się aborcji. Zwrócono się do niej z prośbą o zgodę na podanie 48 godzin przed zabiegiem substancji w celu zbadania post mortem ich wpływu na narządy trzyipółmiesięcznego płodu (teratogenne działanie leków).

  • Prowadzenie doświadczeń na ludziach II

    43-letnia kobieta cierpi na nowotwór jajników z przerzutami do otrzewnej i opłucnej. Chora zgadza się na podanie substancji (niewpływających na przebieg jej choroby) do celów badania post mortem.

  • Prowadzenie doświadczeń na ludziach

    72-letni mężczyzna choruje na nowotwór stercza z przerzutami do kości i wątroby. Planuje się badania leków przeciwnowotworowych w fazie II (pierwsze próby na ludziach). Chorego nie prosi się o zgodę na udział w badaniach, ponieważ traktuje się je jako metodę leczniczą. Chory nie wie, że znajduje się w stanie terminalnym.

  • Przeszczepianie narządów III

    45-letni mężczyzna znajduje się w nieodwracalnej śpiączce. Jego życie jest sztucznie podtrzymywane w celu pobrania narządów. Rodzina wyraża na to zgodę, ale pojawia się kwestia przekonań religijnych dawcy - jest on muzułmaninem.

  • Przeszczepianie narządów II

    Życie dwudziestoletniego mężczyzny z nieuleczalnym urazem czaszki jest sztucznie podtrzymywane w celu pobrania różnych narządów do przeszczepów.
    Zespół niezależnych transplantologów potwierdził zgon.
    Część rodziny wyraża zgodę na pobranie, podczas gdy inni jej członkowie sprzeciwiają się.

  • Przeszczepianie narządów I

    Trzyletnia dziewczynka z bliźniąt dwujajowych tej samej płci jest chora na torbielowatość nerek oraz ma powiększone wątrobę i śledzionę.
    Rodzina wyraża zgodę na pobranie nerki do przeszczepu od zdrowej siostry ze względu na nagły charakter przypadku i brak możliwości pobrania narządu od zmarłego dawcy w podobnym wieku.

248 artykułów - strona 24 z 25