Samochód na firmę w kredycie czy leasingu?

Samochód na firmę w kredycie czy leasingu? Ocena: (1.00/5 z 1 ocen)
21.05.2015
Flow Management spółka z o.o.

Zakup samochodu może być finalizowany przez osobę fizyczną, ale w przypadku działaności gospodarczej, można na takim zakupie dodatkowo skorzystać. Jak najlepiej sfinansować tę potrzebę, przyjemność czy konieczność? Co wybrać, kupując samochód na firmę – kredyt czy leasing?

Plusy i minusy kredytu

Kredyt będzie korzystniejszym rozwiązaniem dla osób, które myślą o wyjątkowym samochodzie, np. bardzo drogim. Banki, w odróżnieniu od leasingodawców, nie mają wpływu na to, jakie auto wybieramy - może być drogie albo bardzo stare np. antyk. Wtedy też okres kredytowania może być dłuższy niż w przypadku leasingu. No i finalnie samochód jest własnością firmy po zakończeniu spłacania rat (chyba że został sfinansowany z kredytu niecelowego – wówczas firma staje się jego właścicielem od razu). Kredyt jednak nie jest tak atrakcyjny z punktu widzenia podatkowego, bo kosztem możliwym do odliczenia są tylko odsetki i prowizja.

Koszt samochodu za 120 tys. w kredycie na 60 miesięcy przy zerowym wkładzie własnym będzie wyglądał następująco:
miesięczna rata na poziomie 2 313zł
całościowy koszt kredytu to 138 828 zł

Plusy i minusy leasingu

Leasing to forma użytkowania ruchomości na prostszych zasadach i jak się okazuje, bardzo popularna z uwagi na możliwości odliczeń podatkowych już od pierwszej raty leasingu. Wykupienie samochodu po zakończeniu leasingu daje dodatkowo kolejną szansę odliczenia VAT od sprzedaży oraz amortyzowania pojazdu. Utrudnieniem w przypadku leasingu jest zwyczajowe obejmowanie umową leasingową wyłącznie nowe auta, nie starsze niż 3 lata. Fakt ten wydłuża często okres finansowania, bo samochód bywa droższy.

Jak będą wyglądały koszty leasingu przy zachowaniu takich samych zmiennych, czyli auto za 120 tysięcy na 60 miesięcy bez wpłaty własnej?
miesięczna rata będzie na poziomie 2 235 zł
całościowy koszt kredytu to 133 082 zł

Ostateczna decyzja zależy zatem od kilku czynników: czy chcemy mieć auto nowsze, ale droższe, czy jednak chcemy włączyć auto w zasoby firmy czy działalności gospodarczej zaraz po zakończeniu kredytowania. Odpowiedź to kwestia wyboru.


Artykuł przygotowany przez Flow Management spółka z o.o.

Myślisz o zmianie albo zakupie samochodu firmowego?

Zadźwoń albo wyślij sms ze swoim numerem telefonu na numer 795 558 615 lub wyślij e-mail: kontakt@flowm.pl
Skontaktujemy się z Tobą.Samochód na firmę w kredycie czy leasingu? Ocena: (1.00/5 z 1 ocen)
Zobacz także

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie obowiązującego prawa, nowych przepisów? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!