Celem nowelizacji jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów poprzez wprowadzenie mechanizmów ograniczających niekontrolowany wywóz leków z Polski.
10 kwietnia wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają nowe wzory oświadczeń o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej przysługującym pacjentom. Określa je rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 marca 2015 r. w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 438).
Sejmowe komisje zdrowia i obrony narodowej opowiedziały się w środę za poszerzeniem katalogu podmiotów leczniczych o niektóre jednostki wojskowe i zwiększeniem zakresu realizowanych przez nie świadczeń.
Klub PO i koło Ruchu Palikota zapowiedziały w środę poparcie dla noweli Prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć wywóz leków z Polski za granicę. SLD zapowiedziało, że nie będzie głosować przeciw; PiS i PSL chcą dodatkowych rozwiązań w tej sprawie.
Pacjenci coraz częściej skutecznie walczą w sądach o finansowanie niedostępnych terapii. Sądy administracyjne ustaliły kilka jasnych zasad, którymi powinien kierować się Minister Zdrowia, rozpatrując takie sprawy.
W ciągu najbliższych 3 miesięcy powinna wejść w życie ustawa, która reguluje kwestie wywozu leków za granicę - powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz–Winnicki. - Projekt ustawy została wysłany do notyfikacji z wnioskiem o przyspieszoną procedurę notyfikacyjną z uwagi na bezpieczeństwo zdrowia publicznego - poinformował.
W toku rozpatrywania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich indywidualnej sprawy dotyczącej obowiązku uwidaczniania przez świadczeniodawców pisemnej informacji o uprawnieniach dawców przeszczepu ujawnił się problem braku spójności obowiązujących przepisów w zakresie uprawnień dawców przeszczepu do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że powiaty mogą zgodnie z prawem rezygnować z prowadzenia szpitali. A z powodów finansowych coraz częściej likwidują je lub przekształcają w spółki, a potem sprzedają udziały w nich zewnętrznym firmom - pisze „Rzeczpospolita”.
Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ponownie rozsyła lekarzom i lekarzom dentystom wezwania do zapłaty, domagając się zwrotu kwot poniesionych przez Fundusz na refundację leków wystawionych pacjentom ubezpieczonym w okresie tzw. „protestu receptowego”.
Resort zdrowia przewidział nowe obowiązki w projekcie rozporządzenia w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Nie został on jeszcze przekazany do szerokich konsultacji, ale "Dziennik Gazeta Prawna" poznał jego założenia.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.