Rząd od piątku, czyli od 20 marca aż do odwołania wprowadził w Polsce stan epidemii w związku zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.
Premier ogłosił, że wprowadzony zostaje stan epidemii. Minister Zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw, będą mogli delegować do pracy na tym obszarze personel medyczny, ale też inne osoby, które pomogą powstrzymać epidemię.
W ocenie Prezydium NRL lekarze, którym przyszło odbywać staż podyplomowy w nadzwyczajnie zmienionych warunkach, nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji takiej sytuacji.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg z prośbą o informację o aktualnym stanie prac legislacyjnych nad przepisami, które mają umożliwić lekarzom wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie telefonicznego kontaktu z pracownikiem.
Prezes NRL Andrzej Matyja zwrócił się do ministra zdrowia o tymczasowe wprowadzenie zmian prawnych, które umożliwią włączenie do walki z epidemią lekarzy stażystów, w szczególności tych, którzy zdali już LEK.
Na polecenie Prokuratora Generalnego zarządzeniem Prokuratora Krajowego z 16 marca 2020 r. w Prokuraturze Krajowej powołany został zespół prokuratorów do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.
Ministerstwo Zdrowia, w związku z koronawirusem, umożliwiło stosowanie zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw.
Resort zdrowia skraca termin wypłaty należności za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej do 5 dni roboczych z obowiązujących obecnie 14 dni oraz przyspiesza ich rozliczanie - wynika z projektu zmian rozporządzenia dotyczącego ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Pacjenci do czasu odwołania są zwolnieni z obowiązku dostarczania szpitalowi lub poradni oryginału skierowania na wykonanie świadczenia zdrowotnego - wynika z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.
Obowiązkowej hospitalizacji podlegają osoby, u których stwierdzono COVID-19, jeżeli nie zostały one przez lekarza skierowane do leczenia w ramach izolacji odbywanej w warunkach domowych – przewiduje rozporządzenie MZ.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.