Ministerstwo Zdrowia proponuje, by od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. przedłużyć zwolnienie szpitali z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że do 31 grudnia 2020 r. będzie można zrealizować zlecenia wystawione oraz wystawione i potwierdzone na starym wzorze określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy.
Zreformujemy urzędy pracy, oddzielimy status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego – zapowiada w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Deklaruje również elektronizację procesu zatrudniania obcokrajowców i lepsze dopasowanie go do potrzeb rynku.
Rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków - mówił premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie na niedzielnej (27 grudnia) konferencji prasowej.
Rzecznik Praw Pacjenta uznał praktyki stosowane w Centrum Urazowym w woj. łódzkim za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Jako jedną z nieprawidłowości stwierdził brak odpowiedniej ilości obsady lekarskiej zespołu urazowego, co ograniczyło dostęp do świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej.
W Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. obowiązywać będą m.in. obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych.
Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do dyrektorów szpitali z apelem, aby nie stwarzali przeszkód w uzyskaniu przez lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia dodatków (w kwocie 100% dotychczasowego wynagrodzenia) za pracę przy zwalczaniu epidemii.
Samorządy zawodów medycznych, reprezentujące ponad pół miliona profesjonalistów medycznych, zwróciły się do Prezydenta RP z apelem o niepodpisywanie ustawy dot. zapewnienia w okresie epidemii kadr medycznych.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń w związku z epidemią przewiduje m.in. zniesienie pewnych ograniczeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców, kwarantannę po przekroczeniu granicy, zakazy działalności, w tym obsługi stoków narciarskich.
Prezydenta Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.