Niedługo zaprezentujemy ustawę o jakości, która będzie pokazywała, gdzie warto się leczyć. Za tym oczywiście będą szły pewne bonusy finansowe dla szpitali – powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Projektem nowelizacji dotyczącej funkcjonowania Agencji Badań Medycznych (ABM) zajmie się w środę Rada Ministrów - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zawarte w nim zapisy mają na celu m.in. usprawnić dofinansowanie badań naukowych i prac rozwojowych wyłonionych w drodze konkursu.
W czasie epidemii COVID-19 nie wolno zapominać o innych występujących w środowisku szpitalnym zakażeniach wirusowych lub bateryjnych, które mogą być dla pacjentów bardzo niebezpieczne – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Do końca tygodnia potrwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Chodzi o zniesienie limitów przyjęć do specjalistów – choć jeszcze nie do końca o spełnienie obietnicy, jaką złożył minister.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia.
Jeśli docenialiście profesjonalizm, wiedzę i umiejętności lekarzy, którzy pomogli Wam lub Waszym rodzinom, czy dzisiaj ustalicie ich wynagrodzenie na 9 zł za poradę lekarską lub 90 zł za operację? – czytamy w liście ZK OZZL do posłów i senatorów w sprawie nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.
Do końca 2021 r. darowizny towarów związanych z ochroną zdrowia, a także nieodpłatne świadczenie usług remontowych, modernizacyjnych i termomodernizacyjnych w budynkach należących do podmiotów leczniczych będą objęte zerową stawką VAT.
Od 1 lipca do końca roku w ramach sieci szpitali zostaną zniesione limity do specjalistów – zakłada opublikowany w piątek projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Rozwiązanie takie obejmie wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej.
Osoby powyżej 40. roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza - zakłada opublikowany w piątek projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowa. Program pilotażowy ma ruszyć od 1 lipca.
Kluby opozycyjne złożyły poprawki do projektu ustawy o wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia. Trudno mówić o zaskoczeniu, bo cała opozycja już w pierwszym czytaniu walczyła o radykalne zmiany w oprotestowywanym przez dużą część środowiska medycznego projekcie.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.