W wykazie prac rady ministrów pojawił się projekt przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w instytut badawczy.
Proponowane przez Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą kierunki zmian w prawie obejmują ułatwienie dostępu do zawodów medycznych.
Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej został skierowany do sejmowej Komisji Zdrowia – kluby Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 złożyły do niego poprawki. ZPHM ma zapewniać natychmiastową pomoc poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia.
Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zarekomendowała 7 z 9 poprawek Senatu do ustawy o wyrobach medycznych, m.in. językowe i zmiany zapewniające spójność procedowanych przepisów z uchwaloną na początku marca ustawą o obronie ojczyzny.
Powołanie Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej zwiększy efektywność działań pomocowych poza granicami Polski – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Jednym z podstawowych założeń jest wykorzystanie istniejących zasobów – stwierdził.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało o utworzenie niezależnej od instytucji rządowych delegacji przedstawicieli samorządów zawodowych adwokatów i lekarzy z państw europejskich, nie wykluczając udziału w niej adwokatów rosyjskich, w celu zabezpieczenia dowodów zbrodni na cywilach w Ukrainie.
Projekt rozporządzenia o poprawie jakości żywienia w szpitalach nie uwzględnia diety wegańskiej dla pacjentów, dlatego jest niezgodny z przepisami prawa – podkreśliła w swoim stanowisku fundacja Green REV Institute. Resort zdrowia odpowiedział, że konsultacje trwają i bierze pod uwagę każdy głos.
25 marca 2022 r. do podpisu Prezydenta przekazano dwie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Najistotniejszą z proponowanych zmian jest uchylenie dotychczas obowiązującego zakazu uprawy konopi innych niż włókniste w celu uzyskiwania surowca farmaceutycznego. Czy powinniśmy się przygotować na swoistą rewolucję na rynku medycznej marihuany?
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt zmian w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia. Tylko w drugim półroczu 2022 r. koszt jej realizacji ma wynieść 7,2 mld zł, przy czym 6,6 mld zł będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ponad 7 mld zł wyniosą podwyżki płacy minimalnej w drugim półroczu 2022 r. dla pracowników ochrony zdrowia – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dodało, że to realizacja uzgodnień z Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.