Minister zdrowia Izabela Leszczyna 2 października skierowała do Stałego Komitetu Rady Ministrów dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Zakaz sprzedaży alkoholu w innej postaci niż płynna, jednoznaczny zakaz sprzedaży detalicznej alkoholu przez internet oraz obrót alkoholem w opakowaniach do 300 ml tylko w szklanych butelkach lub puszkach – to najważniejsze zmiany w przepisach, jakie chce wprowadzić MZ.
Przed projektowaną reformą sieci szpitali nie została przeprowadzona rzetelna analiza przyczyn zadłużania szpitali – czytamy w stanowisku PNRL w sprawie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Dochody ze sprzedaży środków trwałych mają nie być uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – wynika z wpisu do wykazu prac rządu. Przyjęcie projektu planowane jest na IV kw. 2024 r.
Minister finansów od dawna powtarzał, że na większe ulgi dla przedsiębiorców budżetu państwa w przyszłym roku nie stać – a wiadomo, że strata po stronie przychodów NFZ musiałaby zostać zrekompensowana wyższą dotacją budżetową.
Alkohol w opakowaniach do 200 ml będzie trafiał do obrotu tylko w butelkach albo puszkach – zaproponowało ministerstwo rolnictwa w projekcie rozporządzenia.
Po blisko 18 latach od zdarzenia kończy się sprawa gazika pozostawionego w sercu pacjenta dra G.
Zakaz promocji cenowej alkoholu, obostrzenia dotyczące opakowań i zobowiązanie sprzedawców, by w razie wątpliwości żądali dokumentu potwierdzającego wiek kupującego – takie zmiany dotyczące sprzedaży alkoholu zapowiada minister zdrowia.
Wygląd produktów alkoholowych nie może nawiązywać do innych produktów, zwłaszcza dla dzieci – powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski, informując, że jego resort przygotował projekt nowych przepisów w tej kwestii.
Dziś kończymy nad tym prace – mówi Gość Radia ZET Izabela Leszczyna, pytana o ustawę o wychowaniu w trzeźwości i zmiany, które się w niej znajdą.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.