Wydłużające się „kolejki” na realizację poszczególnych procedur medycznych spowodowały coraz ostrzejszą krytykę, w konsekwencji konieczność wprowadzenia zmian, które umożliwiłyby pacjentom łatwiejszy dostęp do diagnostyki i leczenia.
– Postuluję, by w Polsce zlikwidować dwie trzecie szpitali – mówi w czasopiśmie „Tylko Zdrowie” Andrzej Morawski, ginekolog onkolog, który przez 30 lat pracował w Niemczech.
Odpowiedzialnością za błędy systemowe czy wynikające z nich błędy organizacyjne nie są obarczani faktyczni winowajcy, ale z reguły lekarze, którzy w obecnym systemie prawnym odpowiadają za wszystko - pisze Zdzisław Szramik.
Czy człowieka można pozbawić jego praw? Czy te prawa można przenieść na inną osobę? W jaki sposób może funkcjonować osoba pozbawiona praw?
O przyczynach podniesienia obowiązkowej składki na samorząd lekarski z Maciejem Hamankiewiczem, prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej rozmawia Sylwia Szparkowska.
19 sierpnia br. minęło dokładnie dwadzieścia lat od wejścia w życie Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Czy wspomniana ustawa zmieniła polską psychiatrię?
O konsekwencjach zmian w ustawie o konsultantach krajowych i o tym, dlaczego nie udaje się opracować ustawy o zdrowiu publicznym z prof. Bolesławem Samolińskim, odchodzącym konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego rozmawia Sylwia Szparkowska.
Do tej pory co roku negocjowaliśmy warunki, na jakich wykonujemy świadczenia w POZ. Nowelizacja ustawy zdrowotnej pozbawia nas tej drogi dochodzenia do porozumienia z decydentami – mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, w rozmowie z mp.pl.
Projekt budżetu, który przedstawił NFZ, nie odzwierciedla obietnic rządu – mówi w rozmowie z Medycyną Praktyczną dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Jednym z czynów, które mocno wpływają na wizerunek i godność lekarza, jest wykonywanie przez niego czynności zawodowych w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego albo innej podobnie działającej substancji.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.