Minister jest skoncentrowany na problemach lecznictwa szpitalnego. A oprócz ośrodków klinicznych są jeszcze przychodnie podstawowej i specjalistycznej opieki – i też mają swoje problemy – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Jeśli rzeczywiście zlikwidowano by NFZ, bałagan w ochronie zdrowia, jaki pamiętamy z końca lat 90., byłby niczym wobec nowej rzeczywistości – mówi Marek Balicki, były minister zdrowia.
Sytuacja, w której gorszy pomysł wypiera lepszy, jest trudna do zaakceptowania. Część osób uważa, że najważniejsze jest to, by ustawę o zdrowiu publicznym w ogóle uchwalić, a poprawki będzie można wprowadzać potem. Nie zgadzam się z takim podejściem – mówi Maciej Piróg.
Podstawowym celem Unii Europejskiej jest integracja oraz zapewnienie równej sytuacji prawnej wszystkim jej obywatelom, a jednym z przejawów tej integracji jest transgraniczna opieka zdrowotna.
Odpowiedzialność szkolącego się lekarza można porównać do sytuacji kursanta na prawo jazdy. Nie ulega wątpliwości, że kursant nie prowadzi samodzielnie pojazdu w ruchu drogowym, bo takiego uprawnienia nie posiada.
Praca zawodowa jest istotnym elementem pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, niezależnie od stanu zdrowia. Obecnie w związku z koniecznością dyspozycyjności nastąpiła zmiana w zakresie organizacji czasu pracy, z rosnącą koniecznością podejmowania pracy w systemie zmianowym.
Sąd w Poznaniu orzekł niedawno, że NFZ nie może wybierać pacjentów, za których płaci szpitalom. Jakie przyniesie to konsekwencje? – wyjaśnia prawnik Jan Pachocki.
Podstawowym instrumentem prawnym przewidzianym przez ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, który służy do podjęcia w środowisku interwencji wobec rodziny dotkniętej przemocą, jest procedura „Niebieskie Karty” (procedura NK).
System ochrony praw pacjenta jest nieszczelny i zdaje się naruszać jego kontytucyjne prawa. Udostępnianie kontroli skarbowej recept przez apteki to jaskrawy przykład niepotrzebnego ujawniania szczególnie wrażliwych danych – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.
Pracownia badań endoskopowych jako zespół pomieszczeń służących do wykonywania badań diagnostycznych o charakterze zabiegowym musi spełniać wymagania dla podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.