Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach nadal rozgrzewa emocje, a pojawienie się obywatelskiego projektu, przygotowanego przez pielęgniarki i położne, nie uspokaja sytuacji.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą.
Minister Zdrowia wydał obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 290, z późn. zm.) zakłada projekt, który trafił właśnie do konsultacji.
Do konsultacji publicznych skierowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Sejm odrzucił w czwartek większość z 28 poprawek Senatu do ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Trudno mówić o miażdżącej przewadze i wyraźnej większości dla projektu, o którym minister zdrowia mówił wręcz jak o punkcie zwrotnym w polskiej ochronie zdrowia.
Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia?
Moim zdaniem ustawa nie premiuje dobrych lekarzy, ale pomaga być może uniknąć odpowiedzialności lekarzom złym. Idzie w zupełnie drugą stronę, niż oczekują tego również pacjenci – ocenił projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji Zdrowia.