Do konsultacji publicznych skierowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Szpitalom, których poziom realizacji świadczeń w 2022 r. był niższy niż zakładany przy ustaleniu ryczałtu, proponuje się wypłatę dodatkowych środków.
rezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi – poinformowało w środę biuro prasowe KPRP.
Rzecznik Praw Pacjjenta omawia naruszenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych z zachowaniem należytej staranności.
Minister Zdrowia ogłosił listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Liczy ona 136 pozycji.
W zeszłym roku miała miejsce największa od lat aktualizacja wykazu wyrobów medycznych na zlecenie. Obecnie resort pracuje nad kolejnymi zmianami. Jest to bez wątpienia bardzo dobry ruch, gdyż limity finansowania w przypadku niektórych grup produktowych nie były aktualizowane od lat.
18 marca odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu prawa medycznego – organizowane wspólnie przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ CM i Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.
Lepsze wykorzystanie kompetencji pielęgniarek i położnych to nie tylko większe bezpieczeństwo dla pacjentów, ale także droga do zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych - przekonuje Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP.
Samorządowy projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia jest ważny od samego początku kariery zawodowej lekarza – podkreśla Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego NIL.
W poniedziałek, 13 marca 2023 r., Europejskie Forum Zdrowia Gastein zorganizowało wydarzenie „Przegląd prawodawstwa farmaceutycznego UE: sprostać wyzwaniom, wykorzystać możliwości”.
Wniosek taki zgłosiła przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera, argumentując to „druzgocącą” opinią o ustawie Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.