Zgodnie z art. 52 ust. 1 pkt. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty organ prowadzący rejestr praktyk lekarskich dokonuje wykreślenia wpisu praktyki z rejestru praktyk lekarskich w przypadku skreślenia lekarza z listy członków okręgowej izby lekarskiej z przyczyn określonych w art. 13 pkt 1 ustawy o izbach lekarskich.
Wśród międzynarodowych klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) główną rolę w opisywaniu stanów chorobowych (chorób, zaburzeń, urazów itp.) pełni Międzynarodowa Klasyfikacja Statystyczna Chorób i Problemów Zdrowotnych (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems – ICD).
Środki na zabezpieczenie społeczne choroby i jej następstw pochodzące ze składek lub z budżetu państwa są ograniczone i musi istnieć sprawnie funkcjonujący system prawny i organizacyjny ich właściwego wydatkowania.
Zgodnie z art. 50a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty "Lekarze w celu udzielania świadczeń zdrowotnych mogą prowadzić [...] praktykę lekarską w formie [...] spółki partnerskiej [...]".
"Orzecznictwo" w terminologii prawniczej odnosi się do orzeczeń sądu. Spopularyzowane w środowisku lekarskim pojęcie "orzecznictwo lekarskie" należy więc w terminologii prawniczo-sądowej rozumieć jako wydawanie opinii lekarskich, w związku z czym powinno się w tych celach posługiwać terminami: "opiniodawstwo lekarskie" lub "opiniodawstwo sądowo-lekarskie".