Finanse

  • Jak odzyskać składki ubezpieczenia z kredytu?

    Jeśli brałeś kredyt z ubezpieczeniem, teraz możesz zyskać dodatkowe pieniądze, a w zasadzie odzyskać to co kiedyś musiałeś zapłacić. Zgodnie z Rekomendacją U dotyczącą dobrych praktyk w zakresie bancassurance Komisji Nadzoru Finansowego, banki odchodzą od wymogu ubezpieczeń kredytu.

  • Jak bank wylicza zdolność kredytową?

    Zdolność kredytowa to jedna z kluczowych, jeżeli nie decydująca cecha kredytobiorcy. Brak zdolności kredytowej wyklucza przyznanie finansowania, choć znane są wyjątki od tej reguły. Jak jest liczona?

  • Składniki analizy kredytowej

    Analiza kredytowa to rzeczywistość związana z każdym wnioskiem kredytowym. Jej celem jest ocena zdolności kredytowej na podstawie sytuacji finansowej kredytobiorcy. Pozwala ona nie tylko na określenie ryzyka kredytowego oraz potencjału spłacania zobowiązania, ale także podpowiada ile możemy pożyczyć, na jak długo i na jakich zasadach. Składa się z kilku elementów, w tym z analizy jakościowej i punktowej dla osób fizycznych, oraz dodatkowo ilościowej, czyli ekonomicznej dla podmiotów gospodarczych.

  • Z jakich baz danych, oprócz Biura Informacji Kredytowej, korzystają banki?

    Udzielenie kredytu to skomplikowany proces, który, z uwagi na wysokość finansowania, poprzedzony jest wnikliwą analizą przeszłości kredytowej, stanu obecnego, enigmatycznego PWZ (poza procedurą na oświadczenie). Gdzie jeszcze banki szukają potwierdzenia wiarygodności potencjalnych kredytobiorców? Istnieje kilka instytucji, które monitorują, zarówno konsumentów jak i wiarygodność firm. Ich głównym inicjatorem jest Związek Banków Polskich

  • Jakie informacje z BIK wpływają na decyzję kredytową?

    Decyzja kredytowa to informacja, która niesie za sobą pewną ostateczność. Dlatego warto poznać zasady i normy, które wpływają na otrzymanie zgody na pobranie kredytu. Co wpływa na pozytywną decyzję?

  • Co to jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?

    Pewnie większość z nas zastanawiała się na jakiej podstawie przyznawane są wnioskowane finansowania? Co sprawdzają analitycy i na jakiej podstawie podejmują decyzj? Procedura udzielenia kredytytu to system naczyń połączonych i pogłębiona analiza różnorodnych informacji na nasz temat.

  • Konsolidacja zobowiązań – jak zamienić drogie kredyty w jeden tańszy?

    Posiadanie kilku zobowiązań kredytowych w bankach czy limitów na kartach kredytowych to powszechna rzeczywistość. Kredyty zaciągane są w różnych instytucjach, na różnych warunkach. Koordynacja ich miesięcznej obsługi bywa skomplikowana z uwagi na różne terminy spłaty, kwoty, numery kont. Konsolidacja to najlepsze panaceum w tej sytuacji. Jest ona jednak nie tylko przydatna w momentach “zadyszki” finansowej i przekredytowania.

  • Po czym poznać dobrego doradcę kredytowego?

    Kompetentny i fachowy doradca kredytowy to dla jednych zjawisko niedościgłe, dla innych powszechne. Jedni chcą czuć się “dopieszczeni” i poinformowani. Inni wolą sami trzymać “rękę na pulsie” i znać wszelkie szczegóły. Jeszcze inni chcą poznać finalną propozycję, ufając, że dostają najlepsze, możliwe rozwiązanie. Jak znaleźć odpowiedniego doradcę, który dopasuje sie do naszych oczekiwań? Jak pokonać barierę zaufania i przekonać się do osoby, której działania mogą mieć nieodwracalne skutki? Jaki powinien być doradca, któremu powierzamy los rodziny, firmy, majątku? Kogo szukać?

  • Jak uniknąć niespodzianek kredytowych? Kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę biorąc kredyt?

    Myśl o kredycie, procedurach, formularzch, aneksach, podpisach, klauzulach, oczekiwaniu, wysokości rat, zmianach oprocentowania, kursów walut często przyprawia o zawrót głowy potencjalnych kredytobiorców. Są jednak sposoby na to, aby zminimalizować ilość obaw. Dużo lepiej będziemy czuli się z kredytem, jeśli dowiemy się jak jest skonstruowany. Należy go "oswoić". Na co warto zwrócić uwagę, aby kredyt w przyszłości nie uwierał?

  • Samochód na firmę w kredycie czy leasingu?

    Zakup samochodu może być finalizowany przez osobę fizyczną, ale w przypadku działaności gospodarczej, można na takim zakupie dodatkowo skorzystać. Jak najlepiej sfinansować tę potrzebę, przyjemność czy konieczność? Co wybrać, kupując samochód na firmę – kredyt czy leasing?

11 artykułów - strona 1 z 2